اصول طراحی و دکور کافی شاپ سنتی

مقدمه

در دو دهه اخیر تعداد افرادی که اوقات فراغت خود را در کافی شاپ ها سپری می کنند بسیار افزایش پیدا کرده و این اماکن جایی امن و مناسب برای استرس زدایی و بودن در خلوت خود است. کافی شاپ ها در واقع چهره مدرن چایخانه های سنتی هستند و امروزه طراحی آن ها بیشتر به دو صورت مدرن و سنتی انجام می شود که در این مقاله اصول طراحی و دکور کافی شاپ سنتی را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. تعداد کافی شاپ های سنتی که در شهرهای بزرگ وجود دارند روز به روز بیشتر می شود و این به معنای آن است که افراد به پیوند با سنت های دیرینه و فرهنگ قدیمی خود گرایش بیشتری دارند و به همین دلیل صاحبان سرمایه برای احساس راحتی و آرامش میهمانان و همچنین جلب نظر مشتری ها باید به خوبی اصول طراحی دکوراسیون و دکوراسیون کافی شاپ سنتی را رعایت کنند و برای طراحی داخلی چنین مکان هایی باید از طراحان داخلی حرفه ای کمک گرفت. طبق آمار افراد مختلف هفته ای یک بار به کافی شاپ می روند و درصد زیادی از این افراد کافی شاپ های سنتی را به کافه های مدرن ترجیح می دهند و یک دکوراسیون کافی شاپ جذاب در کنار خدمات خوب و با کیفیت و همچنین یک منوی غذای عالی می تواند تضمین کننده کسب و کار شما باشد و هر روز شاهد افزایش تعداد مشتری هایتان خواهید بود. در ادامه به اصول طراحی داخلی و دکور کافی شاپ سنتی و نکات مهمی که در طراحی آن باید رعایت کنید، می پردازیم.

نکات مهم در طراحی دکور کافی شاپ سنتی

قبل از هر اقدامی بهتر است از یک طراح داخلی برای دکور کافی شاپ سنتی خود مشورت بگیرید و اگر بودجه کافی دارید، می توانید از صفر تا صد دکور کافی شاپ سنتی را به افرادی بسپارید که متخصص در راه اندازی و دکور کردن سبک های مختلف کافه هستند ولی این کار مستلزم صرف هزینه های بسیار زیادی است که در حال حاضر این مبلغ در حدود 400 میلیون تومان می باشد، ولی اگر می خواهید با کمترین هزینه دکور کافی شاپ خود را طراحی کنید باید اصول و نکاتی را رعایت و بهترین نتیجه را دریافت کنید. اگر هنوز مکان کافه سنتی خود را تعیین نکرده اید باید این را بدانید که اماکن و خیابان ‌های شلوغ و پرتردد بهترین گزینه برای افتتاح و طراحی و دکور کافی شاپ سنتی است چرا که در مکان های شلوغ احتمال اینکه هر رهگذری مشتری شما شود، بسیار زیاد است ولی به یاد داشته باشید محیط کافی شاپ باید بسیار آرام و به دور از هر گونه هیجانی باشد، یادتان باشد افراد برای تمدد اعصاب و دمی آسودن به کافی شاپ ها می روند پس در زمان طراحی و دکور کافی شاپ سنتی باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

بهترین کافی شاپ ها آنهایی هستند که خدماتشان تمامی سلیقه ها را پوشش دهد، بیشتر افراد برای نوشیدن قهوه و یا دمنوش های آرامش بخش به کافه می روند و برخی دیگر نیز دوست دارند که در محیطی آرام به مطالعه بپردازند. بسته به فضایی که در اختیار دارید دکور کافی شاپ سنتی شما می تواند متفاوت باشد، در صورتی که فضا بزرگ باشد قدرت مانور شما نیز بیشتر خواهد بود و محیط و دکور کافی شاپ سنتی را می توانید طوری طراحی کنید که خدمات، همه نوع قشری را پوشش دهد ولی اگر فضا کوچک است باید با خلاقیت از فضای موجود بهترین بهره برداری را داشته باشید. طراحی دکور کافی شاپ سنتی بعد از تعیین مکان و فضای آن شروع می شود.

طراحی دکور کافی شاپ سنتی مطابق با استانداردهای موجود

فرقی نمی کند فضایی که دارید بزرگ است یا کوچک، در هر صورت باید دکور کافی شاپ سنتی و طراحی فضای آن به گونه ای باشد که مراجعه کنندگان بدون هیچ مشکلی بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند، همچنین چیدمان و دکور کافی شاپ سنتی باید طوری باشد که افرادی که نشسته اند و آنهایی که در رفت و آمد هستند، مشکل جابجایی نداشته باشند، این موضوع در طراحی کافه ها نقش کلیدی دارد و نباید باعث کلافه شدن مشتری ها شود. یکی دیگر از موضوعات مهم و قابل توجه در راه اندازی کافه، منوی کافی شاپ است و حتما این را می دانید که منوی یک کافه واقعی بر پایه قهوه برنامه ریزی و نوشته می شود، نوشیدنی ها و خوراکی های دیگر بعد از قهوه و در کنار آن قرار می گیرند، حتی برخی از کافه ها هستند که تنها منوی قهوه دارند ولی مورد بحث این مقاله نیستند. شاید با خود بگویید کافی شاپ سنتی ارتباطی به قهوه ندارد ولی خوب است بدانید اصل کافی شاپ تغییری نمی کند و تنها دکور کافی شاپ سنتی است که آن را از سایر سبک های کافی شاپ متمایز می کند و منوی اکثر کافه ها تقریبا شبیه است.

عناصر و المان های تاثیر گذار در دکور کافی شاپ سنتی

برای طراحی دکور کافی شاپ سنتی المان های بسیاری وجود دارند و برای سنتی تر کردن فضا می توان از قالیچه های سنتی و دستباف ایرانی و یا تابلو فرش های زیبا استفاده کرد، قرار دادن یک گرامافون و صندوقچه های قدیمی در گوشه ای کافه نیز می تواند بسیار جلب توجه کند، افرادی که به کافه های سنتی می روند معمولا علاقه بسیاری به عتیقه جات دارند و در طراحی دکور کافی شاپ سنتی این وسایل سنتی جایگاه ویژه ای دارند. برای اینکه فضا را با طبیعت آشتی دهید، می توانید از گیاهان و گل های معطر در کافی شاپ استفاده نمایید، توجه داشته باشید چوب طبیعی گرمای بی نظیری به فضا می بخشد و اگر بودجه کافی دارید می توانید دکور کافی شاپ سنتی را با چوب و یا ترکیبی از سنگ و چوب طراحی و اجرا کنید. رنگ هایی که در طراحی کافه های سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می گیرند معمولا از بین طیف های تیره انتخاب می شوند و با اجرای یک سیستم نورپردازی ترکیبی و جذاب می توانید یک دکور کافی شاپ سنتی فوق العاده داشته باشید. دکور کافی شاپ سنتی می تواند به سبک روستیک طراحی شود، سبک روستیک ریشه در طبیعت و روستا دارد و گرمای خاصی را به فضا القا می کند، متریال اصلی برای طراحی دکور کافی شاپ سنتی به سبک روستیک، چوب طبیعی است و در برخی موارد نیز ترکیب چوب و سنگ فضایی جذاب و بی نظیر را به وجود می آورد. یک کتابخانه چوبی کوچک و زیبا می تواند جذابیت دکور کافی شاپ سنتی شما را به اوج برساند و افرادی که اهل مطالعه هستند را نیز به سمت کافه زیبای شما جذب کند، تنها با کمی چاشنی خلاقیت می توانید یک کافی شاپ سنتی بی نظیر و رویایی داشته باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *