منظور از دکوراسیون داخلی

عبارت است از هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک فضا ،دکوراسیون دارای سبک های متفاوتی است که بر اساس سلیقه و نیازهای ما تغییر می کند. به عبارت دیگر دکوراسیون داخلی و هنر دیزاین فضای معماری،هنر خلق و آفرینش فضایی است که انسان در آن زندگی میکند.

نکته مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی

توجه مهم به هویت مخاطب و درخواست های اوست ، و این هنر دکوراتور است که بتواند طوری به سلیقه مخاطب توجه کند که اصول زیباشناسی و عملکردها تامین شوند و در عین حال، عملکرد به شیوه صحیح شکل گیرند.
نکاتی که شما باید در چیدمان و یا تغییر در طراحی و دکوراسیون داخلی منزلتان در مرحله اول دقت کنید، ریز نکاتی هستند که خانه یا محل کار شما را به یک محل شیک و زیبا تبدیل میکند. که این نکات عبارتند از:

برقرار کردن تعادل میان لوازم قدیمی و جدید
میان لوازم چوبی و فلزی تضاد ایجاد کنید
از متد روز استفاده کنید
تمام فضای خود را از یک رنگ استفاده نکنید
کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی

روان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم، در فضای داخلی و خارجی بشمار آید. به عبارت دیگر یکی از بهترین راههای جذب مشتری مقوله رنگ هاست، که به فضا و مشتری چه نوع حسی را القا میکند.
لازم به ذکر است که در رنگ فضای داخلی، حتما باید به مبحث روان شناسی رنگ ها توجه کرد. در ادامه توضیحات لازم را در مورد بهترین گزینه انتخاب رنگ در هر فضا ارائه می شود.

تاثیر رنگ ها از نظر روانشناسی

با وجودی که اثر رنگها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص فرق میکند اما برخی از تاثیرات رنگها دارای معنی یگانه ای در سراسر جهان هستند. به طور کلی در چرخه دایره رنگی، رنگ ها به دو دسته گرم و سرد تقسیم میگردند.که این چرخه از احساسات گرم و صمیمانه تا احساسات خشن و عصبانیت متغیر است.

به طور کلی در چرخه رنگ سه رنگ اصلی آبی، قرمز، زرد وجود دارد و همه رنگ های سرد و گرم از ترکیب این سه رنگ بدست می آیند. همچنین ترکیب این رنگها با هم حاصل یک رنگ دیگر می شوند.
زرد+قرمز= نارنجی
زرد+آبی= سبز
آبی+قرمز= بنفش

رنگ های مکمل هم به صورت زیر می باشند:
مکمل رنگ آبی= نارنجی
مکمل رنگ قرمز= سبز
مکمل رنگ زرد= بنفش


انواع رنگ ها و استفاده آن در فضای مناسب

رنگ سیاه و سفید : این رنگها،رنگهای واقعی هستند.وقتی تمام طول موجهای طیف به سطح یک شیء جذب شوند آن شیء سیاه بنظر می رسد. و وقتی تمام این طول موجها از سطح شیء بازتابند شیء سفید بنظر می رسد. وقتی رنگهای سیاه و سفید کنار هم قرارا بگیرند ترکیب کلاسیک و مکملی را به نمایش می گذارند که خیره کننده است. ترکیب این رنگها با رنگهای دیگر حالت تعادل بوجود می آورد.یعنی نه بیش از حد بر آنها تاکید میکنند و نه در سایه خود قرارشان میدهند همچنین به دیگر رنگها جلوه می بخشد.پس استفاده از آنها در کنار دیگر رنگها سبب بوجود آوردن فضایی شیک و جذاب خواهد شد.

رنگ قرمز : مشاهده رنگ قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. در عین حال اشتها را زیاد میکند بخاطر همین موضوع از این رنگ بیشتر در رستوران ها استفاده میشود.پس مناسب فضای غذا خوری است.
شخصیت رنگ قرمز : پرتحرک، علاقه مند، جاه طلب، مصمم، پر اراده، با اعتماد به نفس

رنگ نارنجی : خصوصیات این رنگ همانند رنگ قرمز می باشد اما در عین حال حس صمیمیت و گرما ایجاد میکند. پس مناسب فضای نشیمن می باشد.
شخصیت رنگ نارنجی : فعال، پر انرژی، سخاوتمند، ذهن باز، مذاکره کننده، شوخ طبع

رنگ زرد : این رنگ جزو رنگ های گرم بشمار میرود و برای فضاهایی که نور کمتری دارند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد مانند راهرو ها
شخصیت رنگ زرد : متعهد، پاسخگو، دقیق، با ایمان، امیدوار، معقول

رنگ آبی : رنگ آرامبخش،ریلکس کننده، از این رنگ میتوان در فضاهای نظیر اتاق خواب و سرویسهای بهداشتی ،حمام استفاده کرد.
شخصیت رنگ آبی : وفادار، دلسوز، الهام بخش، آرمان گرا، رومانتیک، صادق

رنگ سبز : این رنگ دارای احساسات گرم تر و انعطاف پذیرتر است. همچنین آرامبخش هم می باشد، پس برای فضایی مانند اتاق خواب و نشیمن از سبز کمرنگ و برای فضاهای آشپزخانه و غذا خوری از سبز پرنگ استفاده کرد.
شخصیت رنگ سبز : مشکوک، درون گرا، جسور، قدرتمند، متفکر

رنگ بنفش : از این رنگ میتوان در فضاهای اتاق مطالعه ،اتاق و فضای بازی بچه ها استفاده کرد.
شخصیت رنگ بنفش : حساس، آرام، جذاب، صلح طلب

نور پردازی در دکوراسیون داخلی

به طور کلی نور به دو دسته تقسیم می شود. نور طبیعی و نور مصنوعی، در خصوص نور طبیعی که بستگی به محل قرار گیری ملک در ضلع شمالی یا جنوبی متفاوت است.لذا برای فضاهایی که احتیاج به نور مناسب دارند تعبیه پنجره های وسیع باید در طراحی در نظر گرفته شود.
در مورد نور مصنوعی که بیشتر موضوع مورد بحث در دکوراسیون داخلی می باشد باید گفت که این نورها با توجه به محل قراری و نوع کاربری متفاوت هستند.
روش های متفاوتی در ایجاد نور پردازی وجود دارد نظیر لوسترها، نورهای مخفی در سقف و دیوارها

نکات مهم در نورپردازی دکوراسیون داخلی
 

1. نورهای سقفی، باید از نوری استفاده کنید که زیاد آزار دهنده و تند نباشد. بخصوص هنگام تماشای تلویزیون و مطالعه، پس بهتر است برای کلید های برق این بخش از دیمر استفاده کنید.تا زمان استراحت و یا مهمانی نور فضا را بتوان تغییر داد. منظور از دیمر( وسیله ای است که در مدار به صورت سری قرار میگیرد و می تواند ولتاژ را کنترل کند. از این وسیله جهت کم و زیاد کردن نور لامپ استفاده می شود)

 

2. نورهای تزئینی، نور مناسب در فضاها سرویس های بهداشتی می باشد.که سبب زیبایی دکوراسیون این بخش می گردد.

   

3. نور پردازی فضاهای تاریک راهرو، زیرزمین، نور این بخش به دلیل تاریک بودن باید از نورهای مجهز به سنسور حسگر باشد.تا هنگام ورود و خروج مشکلی پیش نیاید.

   

4. استفاده از نورهای هالوژن برای مجسمه ها، تابلوها و آثار هنری، این کار سبب جلوه بیشتر و زیبایی در نور فضا و کار می گردد.

   

5. نور های مخفی، این نورها در قسمتهای مختلف نظیر سقف با کناف کاری و کابینت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

   

6. ترکیب رنگ نور ها در فضاهای مختلف هم سبب به جلوه درآمدن دکوراسیون داخلی آن می گردد و مناسب با رنگ دکور تعیین می شود.