دکور سالن های زیبایی زنانه

طراحی دکوراسیون داخلی سالن زیبایی زنانه نقش مهمی در انجام صحیح کارها و بهبود شرایط داخلی سالن زیبایی دارد.یکی از نکات مهم و قابل توجه برای طراحی دکوراسیون داخلی سالن های توجه به نیاز ها و قوانین کلی چیدمان این فضا می باشد. علاوه بر این، انتخاب دکور مناسب و شیک اهمیت زیادی در جذب و رضایت مشتری خواهد داشت و دکوراسیون طراحی شده بهتر است که مورد پسند مشتری نیز واقع گردد.

 دکور سالن های زیبایی زنانه

سالن های زیبایی شامل بخشهای زیر می باشد:

  • قسمت مدیریت یا پذیرش سالن

دکور سالن های زیبایی

  • فضای اصلی انتظار و نشیمن مشتری

دکوراسیون سالن های زیبایی زنانه

 

  •   بخش خدمات سالن شامل میکاپ، پوست و مو، مانیکور و پدیکور و……

دکور سالن زیبایی زنانه

میکاپ عروس

دکور سالن زیبایی

خدمات پوست

دکوراسیون سالن

خدمات مو

پدیکور

 مانیکور

تجهیزات سالن های زیبایی

تجهیزات سالن شامل میز و صندلی های پذیرش و مدیریت ، آینه ها ، مبلمان ، کمد ، صندلیهای مخصوص خدمات ناخن، سر شویی ، تخت ماساژ و …..

 

 

دکوراسیون و طراحی فضای داخلی سالن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین انتخاب نوع سبک دکوراسیون کلاسیک یا مدرن هم باید توجه نمود تا بعد از انتخاب نوع سبک دکور سالن و تجهیزات آن را براساس نوع سبک انتخاب و طراحی نمود.

انواع سبک های دکوراسیون سالن زیبایی

دکوراسیون سالن های زیبایی به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی دارای ویژگی های خاص و منحصر بفردی می باشد. دیوار ها و سقف های گچ بری شده ، حضور مبلمان هایی که عمدتا چوبی هستند. وسایل دکوری از جنس چوب و حکاکی شده ، سقف های بلند در این سبک ، پرده  های خاص و در بیشتر موارد با طراحی خاصی ، همچنین استفاده از رنگ طلایی ، کرم ، قهوه ای و سفید فضایی سرشار از آرامش را برای فضا به وجود می آورد . سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی سرشار از نظم  ها و تقارن می باشد.

سبک کلاسیک سالن زیبایی

دکوراسیون سالن زیبایی به سبک  مدرن

دکوراسیون به سبک مدرن در واقع ایجاد فضایی خلوت و ساده است. همچنین استفاده از اشکال انتزاعی (در طبیعت موجود نیست و ساخته ذهنی است) عنصر تزیینی در این سبک استفاده نمیشود و در صورت استفاده بسیار کم و محدود است . مهمترین ویژگیهای این سبک استفاده از شکلهای هندسی زاویه دار، میزهای سبک مدرن مربع شکل و کوتاه ، مبلها شکل ساده تری دارند معمولاً از چرم استفاده می شود یا اینکه تمام پارچه، هستند.

سبک مدرن سالن زیبایی

سالن های زیبایی شامل چه بخش هایی می شود؟

سالن زیبایی در قسمت دکوراسیون به طور کلی دارای دو بخش است ،بخش اول شامل قسمت مدیریت و پذیرش و فضای نشیمن مشتری و بخش دوم هم دارای فضای اصلی که انجام کلیه خدمات زیبایی و آرایشی شامل میکاپ، مانیکور و پدیکور،ماساژ، بخش پوست و مو و …… می باشد.

قسمت پذیرش سالن زیبایی

 

فضای نشیمن مشتری در سالن

 

قسمت میکاپ

 

خدمات مو ،پوست سالن زیبایی

خدمات ناخن، پدیکور و مانیکور

 

اتاق ماساژ

 

تجهیزات سالن های زیبایی

تجهیزات سالن شامل میز و صندلی های پذیرش و مدیریت ، آینه ها ، مبلمان ، کمد ، صندلیهای مخصوص خدمات ناخن، سر شویی ، تخت ماساژ و …..

دکور سالن

برای سالن هایی که دکوراسیون ساده ای دارند می توانید از ست های میز های آرایش آماده به همراه آینه های بزرگ استفاده کنید. همچنین از آینه های بزرگ با قاب های زیبا نیز می توانید استفاده کنید. برای دیوار ها ، از رنگ ها و کاغذ دیواری های مرتبط با دکور استفاده کنید. بهترین و تاثیرگذارترین آثار هنری تصاویر و تابلوهایی می باشد که مربوط به موضوع زیبایی و آرایش باشد. می توانید از طبقاتی استفاده کنید که دارای فرم عمودی هستند. برای کف بهتر است از یک تک متریال و تک رنگ بکار ببرید.

میز پذیرش

میز پذیرش از دیگر مواردی است که در طراحی آرایشگاه باید مد نظر قرار داده شود. عموما هر سالن آرایشی یک میز پذیرش دارد که در قسمت ورودی فضا قرار می گیرد. طراحی میز پذیرش باید با دیگر قسمت های سالن همخوانی داشته باشد و ترجیحا در رنگ و جنس دیگر لوازم باید در نظر گرفته شود.

میزهای مانیکور

میزهای مخصوص انجام مانیکور از موارد مهمی هستند که باید حتما در فضا وجود داشته باشند. این میزها معمولا فرم مخصوص به خود داشته و با میزهای ساده متفاوتند. اگر یک سالن با کیفیت و مجهز می خواهید، باید چند سری از این میزها را در محیط آرایشگاه خود داشته باشید. معمولا در صورت وجود فضای مناسب، این میزها در قسمت مجزایی از سالن اصلی قرار می گیرند . میزهای مانیکور همچنین به قفسه هایی در نزدیکی خود نیاز دارند تا بتوان به وسایل مورد استفاده دسترسی داشت.

کمدهای سالن

سایز کمد و وسایل همراه ان را هماهنگ با مساحت سالن انتخاب کنید چرا که اگر این اصل را رعایت نکنید هرقدر هم مدل و طرح زیبایی انتخاب کرده باشید جلوه واقعی را نخواهد داشت علاوه بر آن فضای سالن را دچار درهم ریختگی و شلختگی می کند.استفاده از کمد های با فضای وسیع به شما در جا دادن لوازم می تواند کمک زیادی نماید.

آینه های سالن

برای سالن های کوچک بسیار ضروری است که از تعداد زیادی آینه استفاده نمایید. سعی کنید کل دیوار را با آینه بپوشانید، این کار سبب ایجاد حس وسعت و گشایش در فضا می شود. آینه های آویز می توانند یکی از دیگر ایده های جالب برای طراحی دکوراسیون یک سالن زیبایی باشند.

 مبلمان  وصندلی های سالن

مبلمانی که انتخاب می کنید باید بادوام و متناسب با دکورهای باشد. برای قسمت پذیرش ، پیشخوان باید دارای فضای لازم جهت قرارگیری کامپیوتر و تجهیزات لازم باشد و شاید بتوان ویترینی در نظر گرفت که برخی از محصولات سالن را بتوان در آنجا به مشتریان ارائه نمود چرا که مکان خوبی برای نمایش کالاها هنگام ورود و خروج مشتریان به سالن می باشد.  برای مانیکور ، صندلی و دراورهای کشویی همیشه بهترین انتخاب بوده است چرا که انعطاف پذیری قابل قبولی را فراهم می کند. صندلی های سرشویی از دیگر وسایلی هستند که در سالن زیبایی به کار می روند. این صندلی ها فضای نسبتا زیادی را به خود اختصاص داده و معمولا در فضای مجزا قرار داده می شوند.

 

نکات مهم در طراحی دکوراسیون سالن های زیبایی

نورپردازی

نورپردازی یکی از پراهمیت ترین تزئینات در سالن های زیبایی می باشد چرا که مشتری برای دیدن چهره و رنگ انتخابی خود احتیاج به نور مناسب در اطراف آینه دارد. در انتخاب رنگ نور بهترین گزینه استفاده از هر دو رنگ زرد و سفید است چرا که رنگ پوست را بهتر نشان می دهد. برخی از سالن ها لامپ های حبابی در اطراف آینه نصب می کنند درست مثل آینه هایی که گریمورهای سینمایی دارند ، اما در اینجا نصب نور در سقف کاربرد بیشتری دارد.

نورپردازی متمرکز از نکات بسیار مهمی است که باید در طراحی آرایشگاه ها به آن توجه کرد. نور فضایی که در آن خدمات ارائه می شود، خصوصا در قسمت بالای صندلی ها باید در راستای درست و به میزان مناسب تابیده شود. استفاده از لامپ های حبابی آویز با طول بلند می تواند این نیاز را به خوبی برطرف کند و فضای مورد نظر را از نور کافی برخوردار سازد. توجه داشته باشید که بهتر است به جای استفاده از نورپردازی میانی محیط برای هر صندلی نورپردازی مجزا ایجاد کنید تا روشنایی در قسمت های مختلف به خوبی تقسیم شود.

رنگ

استفاده از رنگ تیره در سالن

استفاده از رنگ روشن در سالن

رنگها را به دو دسته تیره و روشن تقسیم می کنیم. می دانید که انتخاب رنگ های تیره برای فضای کوچک اصلا مناسب نیست از طرفی هم تنالیته رنگهای روشن باید ماهرانه وارد محیط شوند. از لحاظ روانشناختی رنگ زمینه تاثیر مستقیمی بر روحیه فرد دارد پس شما برای اینکه احساس راحتی و آرامش را درخود و مشتریانتان ایجاد کنید بایستی از ترکیب رنگها ملایم استفاده کنید . اگر علاقه به رنگهای تند دارید لازم است برای کاهش تندی رنگ از رنگ های سفید یا رنگ های ملایم دیگر استفاده کنید. رنگ فضا، اصلی ترین موضوع در سالن زیبایی است. رنگ باعث می شود ارتباط بصری کل فضا حفظ شود. رنگ هم باید با سایر دکور و مبلمان هماهنگ شود.

متریال

متریاهای مورد استفاده در سالن های زیبایی بستگی به سبک سالن دارد یعنی چه نوع سبکی نظیر کلاسیک یا مدرن قرار است در سالن استفاده شود در این خصوص استفاده از چوب و ورقای MDF و ملامینه و  PVC  معرفی می گردد.

استفاده از متریال چوب در طراحی سالن

استفاده از ورقهای ام دی اف

نحوه چیدمان

در خصوص نحوه چیدمان فضای سالن بستگی به میزان مساحت این بخش دارد. باید در ابتدا قسمتی که نزدیک به ورودی می باشد را بخش پذیرش طراحی و جاگذاری نمود. قسمت مرکزی سالن یا فضایی  که به پذیرش دسترسی مستقیم دارد به بخش نشیمن و انتظار مشتری اختصاص داد. و یک فضای مجزا مربوط به بخش خدمات میکاپ در فضایی خاص سالن تعبیه نمود و دیگر بخش های خدمات را هم با قرار دادن پارتیشن می توان از هم مجزا نمود.